Wędrówka (wersja III) – czyli tam i z powrotem

Zamiast siedzieć przed telewizorem i narzekać, że za oknem szaro, że raz zimno, a raz gorąco – postanowiłem wyruszyć w plener. Przed wyprawą zasięgnąłem instrukcji w Centrum Informacji Turystycznej. Krótka, konkretna rozmowa rozwiała wszelkie wątpliwości. Wystarczy wejść tam osobiście – rzucić okiem – i się przekonać, że Informacja Turystyczna w Kowarach jest profesjonalna, konkretna i dająca możliwość różnorodnych podróży – bez znaczenia, czy dla małych, czy dla dużych. Po wyjściu z Centrum odwiedzam restaurację „Niespodzianka” mieszczącą się przy ul. 1 Maja 2 oraz to, co najistotniejsze w Kowarach.

IMG_0394

Muzeum sentymentów zostawiam na koniec – w pierwszej kolejności kluczowe miejsca dla historii Kowar i Ogorzelca – 2 góry: Rudnik i Brzeźnik. Górę Rudnik (Wędrówka I) osiągniemy startując na pieszo z Przełęczy Kowarskiej, górę Brzeźnik (Wędrówka II) np. docierając do Bukowca autobusem MZK nr 3 z Jeleniej Góry – dalej pieszo. Wieś Bukowiec ma zachowany pierwotny układ przestrzenny – stanowi najlepszy przykład kształtowania krajobrazu w Sudetach. Pieczołowicie odnawiane dziś założenia pałacowo-parkowe przypominają ideę życia w zgodzie z naturą – odwołują się m.in. do cywilizacji greckiej i rzymskiej. Z Bukowca przez Bramkę (Skalna Brama im. Kloebera) docieramy do Brzeźnika (555) – wyznacza on granicę włości ministra górnictwa i hutnictwa w Królestwie Prus hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden. Stąd – z Babich Skał – spoglądamy na dolinę.

Istnieje możliwość połączenia Wędrówki I z Wędrówką II, jednak wymaga to dokładnego rozplanowania, zważywszy, że góry w których przyszło Nam mieszkać, bywają bardzo zdradzieckie (szczególnie chcąc iść z Rudnika przez Skalnik na Brzeźnik). Przy roztropnym rozplanowaniu powstanie jednak ciekawa Wędrówka jednodniowa.

Jeśli chcemy zabrać na wycieczkę Nasze pociechy musimy zaopatrzyć się w rzetelny przewodnik i mapę:

IMG_0561

„Bajkowy przewodnik dla dzieci. Bukowiec w Dolinie Pałaców i Ogrodów” to najlepszy możliwy wariant, choć pozornie to przewodnik tylko dla dzieci. Przewodnik ma komplet informacji i map, jakie potrzebujemy na szlaku: lewa strona przeznaczona jest dla dzieci, prawa strona jest dla dorosłych. Im bardziej na prawo wertujemy przewodnik, tym bardziej istotne zagadnienia czytamy. Książkę wydała Pani Regina Chrześcijańska. Wydała ona również książkę pochodzącego z Naszej Małej Ojczyzny Rafała Froni – himalaisty i uczestnika ostatniej polskiej zimowej wyprawy na K2:

Jeśli chcecie poczytać o Duchu Gór, Karkonoszach, wojsku, to tych książek szukajcie u szefowej wydawnictwa Ad-Rem.


PS.: na tzw. muzeum sentymentów – które mieści się w dawnej fabryce dywanów – nie mam czasu. Ciekawe, czy w muzeum znajduje się ta Piękna Pani ? Jeszcze jedno – będąc w restauracji „Niespodzianka” koniecznie zamówcie placka po węgiersku :)

Facebook Comments

Comments are closed.