„ogorzelecki” przemysł (2/2)

Jest koniec lat 20. XX wieku. Nagle na całym globie ziemskim wybucha największy kryzys gospodarczy XX wieku, który nie szczędzi nawet schowanego na końcu świata Ogorzelca i jego okolic. Żyje się tu ciężko, coraz ciężej. Jednak w niedługim czasie po wybuchu tzw. Great Depression do Naszej wsi, zwanej wówczas Dittersbach Städtisch, przybywa zaradny przedsiębiorca z Lipska – pan Walther Härting. Pan Härting ma nie tylko duże pieniądze, ale i niezawodny pomysł, jak zażegnać ten straszny kryzys.

001A

Dom nr 64 – do zakończenia II Wojny Światowej mieszkał tu Walther Härting

 

W niedługim czasie po przybyciu do Ogorzelca pan Härting (w nie do końca jasnych okolicznościach) przekształca ”Ogorzelecką mechaniczną tkalnię Sp. z o. o.” (Dittersbacher Mechan. Weberei G. m. b. H.) w specjalistyczną fabrykę metalurgiczną, produkującą armaturę oraz śruby do samolotów i samochodów. Okazuje się, że poprzedni właściciele fabryki – rodziny Böhmelt i Lotze – z dnia na dzień tracą cały swój majątek.

001 (2)A

Przedsiębiorca Härting sprowadza do Ogorzelca nowoczesne maszyny – podobne do tych z fabryk elementów do samolotów w Mysłakowicach i Bolkowie. Niektóre z nich to nowoczesne automaty do seryjnej produkcji. Pracy w nowej fabryce nie brakuje, a ogorzelecki zakład staje się – zaraz po kopalniach w Kowarach Górnych – największym pracodawcą w regionie i zatrudnia około 300 osób (w tym wielu strażników). W zakładzie zatrudnienie znajdują m.in. mieszkańcy Leszczyńca, Szarocina, Miszkowic, Jarkowic, Pisarzowic.

001_A

rodzina Härting – w tle z lewej jedna z zakładowych wartowni

Miejscowi szybko przekwalifikowują się z dotychczasowych zawodów (głównie tkackich i rolniczych). W tych ciężkich czasach bardzo cenią sobie nowe stanowiska pracy, a ich dzieci chętnie zdobywają przyuczenie i praktykę m.in. w takich zawodach jak:  ślusarz, tokarz, kreślarz.

Fabrikarbeiter

pracownicy fabryki w Ogorzelcu

Jest tu wbrew pozorom dużo pracy dla kobiet, które obsługują wiertarki i montują części seryjnie wytwarzanych elementów. Praca odbywa się w trybie dwuzmianowym: od 6.00 do 14.00 oraz od 14.00 do 22.00.

004A

przerwa śniadaniowa w ogorzeleckiej fabryce

Nowoczesna fabryka w Ogorzelcu funkcjonująca pod nazwą „Armaturenfabrik und Apparatenbau” zaopatrzona jest w gaz. Na ten cel pociągnięty jest gazociąg z Kamiennej Góry.

20180927_073159

wnętrze nieczynnego gazociągu KamiennaGóra – Ogorzelec

20181001_112427

zawór odcinający gazociąg – na wysokości Pisarzowic

Podobny rozwój przemysłu jak ten w Ogorzelcu dotyczy wielu przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie powiatu kamiennogórskiego. Od lat 30. XX wieku przemysł na Ziemi Kamiennogórskiej rozwija się systemowo i prężnie, specjalizując się w różnych innowacyjnych dziedzinach. W przypadku Ogorzelca – 3 dni przed zakończeniem II Wojny Światowej – cała dokumentacja zakładów znika, tak samo jak zarząd tych przedsiębiorstw, w tym rodzina Härting – ewakuują się oni wyznaczonym szlakiem przez Czechy. Maszyny zostają na miejscu, bowiem nie ma czasu, aby je wywieźć.

Facebook Comments

Comments are closed.