Dokumenty z Auschwitz

Auschwitz

Ogorzelec od lat 30. XX wieku rozwinął się w innowacyjnych dziedzinach przemysłu – o czym przeczytasz tutaj. Okazuje się ponadto, że Ogorzelec został istotnym punktem wpływającym na geopolitykę. To zaś wszystko wyszło na jaw wskutek afery wokół rzekomych dokumentów z Auschwitz.

Ale może od początku do końca – lub od końca do początku.

2011

Za pomocą e-maila zamieszczonego na stronie Ogorzelec.com zgłasza się do mnie pewien pan z Jeleniej Góry (imienia nie podaję, bowiem pan ten sobie tego nie życzył). Jest on zainteresowany naszą stroną – młodą jeszcze stroną – bowiem istniejemy dopiero od ok. 1 roku. Z panem tym wymieniam się różnymi informacjami drogą mailową i okazuje się, że chce on przekazać niezwykle ciekawe informacje związane z Ogorzelcem, ale jak sam podkreśla – informacje przekaże wyłącznie osobiście, bowiem chciałby mi coś wskazać na miejscu. By usprawnić kontakt wymieniamy się numerami telefonu. W trakcie rozmowy telefonicznej proponuje on  spotkanie na Przełęczy Kowarskiej i chce oprowadzić mnie po kilku intrygujących miejscach. Wspólnie ustalamy dzień i godzinę naszego spotkania. Nareszcie nadchodzi ten dzień – a dwie godziny przed spotkaniem dzwonię do niego z potwierdzeniem, że widzimy się na przełęczy – pomimo pierwszego tegorocznego śniegu! Pan ten przybywa samochodem punktualnie i jest ubrany po wojskowemu. Oprowadza nas dokładnie po całej okolicy Przełęczy Kowarskiej i jest trochę zaskoczony. Nas jest bowiem dwóch – na spotkanie zabieram drugiego świadka, który sporządza bogatą dokumentację fotograficzną. Dopiero po chwili spotkania zauważam, że na mundurze tego pana widnieje flaga Niemiec. W trakcie rozmowy okazuje się, że posiada on szeroką wiedzę z zakresu sztolni uranowych oraz tzw. kompleksu Ruediger. Oprowadza nas nie tylko po Przełęczy Kowarskiej, ale też nad nią – pokazuje m.in. schron bojowy. W czasie wycieczki dopytuję go o aktualnie iskrzący w internecie temat kontrowersyjnych wykopów w pobliżu Przełęczy Kowarskiej, lecz pan natychmiast zmienia temat. Później w trakcie spaceru ponawiam pytanie o to miejsce, jednak unika on odpowiedzi jak ognia. Kiedy schodzimy pod Przełęcz Kowarską – w tunelu kolejowym wskazuje nam punkt głównego przyłącza telefonicznego III rzeszy:

DSCN0704

W tym miejscu zamontowane było główne przyłącze telefoniczne, pod które podpinano zatrzymany pociąg i przesyłano rozkazy.

Pod koniec spotkania pan, który nas oprowadza, wyraża zgodę na publikację przekazanych informacji. Ja jednak w związku z tym, że nie uzyskałem zbyt wielu nowych informacji w kwestii Ruediger’a – a pan ten z niewiadomych przyczyn nie chciał rozmawiać o wykopach na Przełęczy Kowarskiej – odłożyłem temat na przyszłość.

2012

Nowiny Jeleniogórskie publikują artykuł o skrzyniach z dokumentami z Auschwitz i wybucha ogólnopolska, wręcz ogólnoświatowa afera medialna. Chodzi dziwnym zbiegiem okoliczności dokładnie o to miejsce, o które pytałem pana z Jeleniej Góry. Niewiele się zastanawiając 12 stycznia 2012 kontaktuję się z doktorem Wojciechem Płosą. Wkrótce sprawę zaczyna badać Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau, IPN oraz prokuratura.

2013-2019

Temat dokumentów z Auschwitz jest kontrowersyjny, wiele w nim jest niejasności i ciągle jakichś niedopowiedzeń. W pewnym momencie dostaję delikatną sugestię, aby lepiej nim się nie zajmować, bowiem jest z  grupy „tematów niebezpiecznych”.

2020

Po 9 latach okazuje się jednak, że w latach 40. XX wieku Ogorzelec staje się centralnym punktem przesyłowym dla strategicznych informacji wpływających na ówczesną geopolitykę. Znajduje się tu połączenie telefoniczne m.in. z Wałbrzychem, Świdnicą, Berlinem oraz Monachium. W czasie II wojny światowej kryptonim łączności Ruediger ostatecznie rozpracowuje najlepszy wywiad na świecie – polska dwójka. Pozyskała ona także informacje, że hitlerowski zakład w Ogorzelcu współdziałał z niemiecką fabryką zbrojeniową Wilhelm Schmieding A.G., w której produkowano i testowano silniki odrzutowe do myśliwców Me-262. Zaś projekt działający pod nazwą Führersonderzug („Złoty Pociąg”) to tak naprawdę odciągający uwagę kryptonim Riese powiązany z produkowaną i planowaną Wunderwaffe.


Materiały wideo:

Kalendarium wydarzeń z obozu Oświęcim-Brzezinka oparte na prawdziwych, a nie zmyślonych dokumentach z Auschwitz – tutaj („Zeszyty Oświęcimskie”, Nr 2, Wydawnictwo Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, 1958, str. 81-110).

 

Facebook Comments

Comments are closed.