Anonimowa mogiła w Leszczyńcu

2B643ECE-4F2D-4E99-A954-F0E457A2B44514 czerwca 2020 obchodzimy po raz 14. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Wśród setek obozów założonych przez Niemców – z których największym był KL Auschwitz – znajduje się obóz AL Landeshut, zlokalizowany w Kamiennej Górze. Był on filią obozu KL Groß-Rosen.

To właśnie z AL Landeshut dowożono codziennie pociągiem do Dittersbach, Haselbach i Pfaffendorf (późniejsze Ogorzelec, Leszczyniec i Szarocin) grupę więźniów, których zmuszano do niewolniczej pracy m.in. dla tutejszych zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych oraz przy budowie infrastruktury komunalnej i wojennej. Kiedy stwierdzano, że grupa więźniów jest już niepotrzebna po prostu ich mordowano, a zwłoki wrzucano do bezimiennego dołu i zasypywano. Do dziś w takim dole zlokalizowanym na cmentarzu komunalnym w Leszczyńcu leży około 30 anonimowych ciał. Po 1945 roku polscy mieszkańcy postanowili upamiętnić tę zbrodnię, stawiając na miejscu zbiorowej mogiły symboliczny nagrobek – Grób Nieznanego Żołnierza.

Czekające na ekshumację, zbiorowe mogiły z okresu II Wojny Światowej, o których pamięć ciągle trwa, znajdują się również na terenie innych okolicznych miejscowości – m.in. w Lubawce, Chełmsku Śląskim i Kamiennej Górze.

Facebook Comments

1 Comment to "Anonimowa mogiła w Leszczyńcu"

Comments are closed.