Czy wiesz, że…

W lutym 2017 roku zamieściliśmy krótką wzmiankę o tym, jak wojny — prowadzone przez Napoleona — odcisnęły się na lokalnej i globalnej historii? Co ciekawe okazuje się, że kamiennogórskie Muzeum Tkactwa posiada w swoich zbiorach warcaby, którymi grał ten wybitny strateg.

Czy wiesz, że…

Jedna ze znanych zasad taktyki warcabowej to tzw. kombinacja napoleońska. Polegała ona na zaplanowanej ustawce, tj. świadomym wprowadzeniu przeciwnika i ewentualnych obserwatorów w błąd, czyli doprowadzeniu do sytuacji, w której uzyskuje gracz ułudę przewagi, a ostatecznie doprowadza ona nagle do jego klęski.

Napoleon traktował tę zasadę warcabową oraz cały zestaw innych poznanych na planszy uderzeń jako trening — trening przed walką na realnym polu bitwy w trwającej nieustannie wojnie i toczonych wojenkach. W stosowaniu strategii wydaje się być Napoleon niedoścignionym ideałem, dlatego chwytów jego uczy się współczesnych polityków i politykierów, np. pozorują oni pewne fałszywe z natury narracje, które mamy naiwnie przyjmować — łykać haczyk jak te głodne i spragnione czaple, zjeść podsuniętą nam przynętę i dać się złowić jak ryba. Krótko mówiąc mamy brać za prawdę to, co jest inscenizowane za pomocą zdominowanych środków przekazu. W rzeczywistości mamy zaś do czynienia z mistyfikacją, tak zaprezentowaną, byśmy im uwierzyli w odgrywaną szopkę, a w rezultacie dali się oszukać i wykorzystać.

Jak ostatecznie skończył stosujący brudne zagrywki Napoleon wszyscy wiemy. Dlaczego ten niezmiernie inteligentny człowiek ukończył swój żywot tak marnie? Niektórzy twierdzą, że Napoleon nie potrafił dać sobie na wstrzymanie w swoich imperialistycznych zapędach, inni zaś mówią, że narzędzia, za pomocą których walczył, obróciły się przeciwko niemu. Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie? Czy to powiedzenie się sprawdza? Z tego co ja wiem ten samozwańczy cesarz po prostu  zapomniał o najważniejszym …

Facebook Comments

Comments are closed.