„Rüdiger” – zagadka II Wojny Światowej

"Rüdiger" to kryptonim wielkiej zagadki, dla jednych to wielki węzeł łączności dla innych zakłady broni atomowej. Od pewnego czasu w internecie krąży sensacyjnie napisana historia, jakoby w Wałbrzychu w dzielnicy Kozice, w starych wyrobiskach kopalni węgla, Niemcy wybudowali wielki ośrodek prac nad bronią atomową. W sąsiednim Poniatowie istniała maleńka kopalnia rud uranu i coś się z nią działo w czasie wojny.   

Jeżeli chodzi o przeznaczenie "Rüdigera" to sprawa wygląda następująco – istnieją dokumenty niemieckie wykazujące, że jest to kryptonim jednego z ośmiu największych węzłów łączności w III Rzeszy. Budowano je zazwyczaj w rejonach umiejscawiania kwater głównych wodza Rzeszy, co również jest pośrednim dowodem, że na Dolnym Śląsku istniała Kwatera Główna Fürera (Zamek Książ).  Węzeł "Rüdiger" składał się z kilku stacji wzmacniakowych oraz z co najmniej z czterech central telefonicznych głównych: "Schweidnitz I" w Świdnicy, "Schweidnitz II" w Rzeczce", "Fürstenstein" w Książu oraz "Hauptamt" w podziemiach tunelu kolejowego Wałbrzych – Jedlina Zdrój. Ten najdłuższy tunel kolejowy na ziemiach polskich (1612 m długości) został zaadoptowany w czasie wojny na schron dla pociągów specjalnych, a ślady na ścianach świadczą, że wejścia do jego zaplecza technicznego są od wojny niedostępne. W 1997 roku udało się odkryć zamaskowane wejście do sztolni, która prowadzi do komory z szybem komunikacyjnym. Szyb obecnie jest zalany wodą, jednak jego badania przez nurków, wskazują na połączenie szybu z jakimiś podziemiami.    

W ramach głównej części Rüdigera przewidziano centrale o pojemności 600 numerów telefonicznych wraz ze stacją złożoną z 45 dalekopisów T 41 , zaś w zamku Książ centralę na 300 numerów telefonicznych i 30 dalekopisów T 41.      

Mapa planowanego węzła łączności wg stanu na 31.01.1945 r.mapa jest szkicem bez skali,bordowe kółeczka to planowane włączenia się do sieci telekomunikacyjnej DRP     

 
 
Jaki jest związek Ogorzelca z tym projektem?
Tematyce Rüdiger towarzyszy mapa, dosyć enigmatyczna, bowiem zaznaczono na niej dwa obszary na żółto: a) rejon Wałbrzycha Podgórze i Jedliny – czyli teren z tunelem kolejowym pod Małym Wołowcem (po prawej stronie mapy), b) rejon na południe od Kowar z tunelem kolejowym pod Przełęczą Kowarską koło Ogorzelca (po lewej stronie mapy).      
 
Z informacji, do których dotarliśmy kilka lat temu wynika, że w w okolicy tunelu kolejowego w Ogorzelcu lub w samym jego wnętrzu przebiegał kabel telefoniczny, którego ślady było można znaleźć jeszcze kilkanaście lat temu. Jaką rolę pełnił Ogorzelec w tej sieci trudno dziś dociec. Mapa wskazuje jednak na to, że mógł być ważnym elementem całego projektu. 
 

O tym, że projekt realizowano na wielką skalę świadczą poniższe dane:    
Wśród 29 łączy telefonicznych zaprojektowano między innymi: a/ 4 łącza do OKW  Berlin Bendlerstrasse b/  6 specjalnych łączy  do Berlina ( Sonderplatz Fernamt Winterfeldstrasse) c/  2 łącza do Annabu  ( centrala "Anna" Mauerwald  -Mamerki k. Ketrzyna) d/  1 łącze  do DV Hochland ( w obszarze Bawarii ) e/  1 łącze do DV Donau   ( obszar Rzeszy) f/   1 łącze do DV Hessen  w Giessen g/  1 łącze do DV San  w Rzeszowie h/  1 łącze do DV Schlesien w  Mysłowicach i/   5 łączy do LV 1000 – centrala Luftwaffe w obszarze Berchtesgaden j/   10 łączy  "Irene"  ( kod centrali  w  Nieder Salzbrunn  -dziś Szczawienko cz. Wałbrzycha) k/   1 łącze do centrali telefonicznej w Świebodzicach l/    1 łącze do centrali telefonicznej w Kłodzku m/  1 łącze do centrali telefonicznej we Wrocławiu n/   1 łącze do Organizacji Todt we Wrocławiu.    
Wśród 19 łączy dalekopisowych zaplanowano między innymi

a/ 5 łączy do OKW  Berlin Bendlerstrasse b/ po 2 łącza do" LV 1000"  i  "Irene", c/ po 1 do "Annabu", "Seestern"- planowana centrala OKM w ramach Riese, Kancelarii Rzeszy w Berlinie i Monachium, DNB ( Niemiecka Agencja Prasowa) w Berlinie, Ministerstwa Propagandy Rzeszy, "Kurfürst" – kwatera główna Luftwaffe w Wildpark Werder koło Podczdamu), Okręg Wojskowy Nr VIII we Wrocławiu).      


Źródło: NA.T-84R-255.F-6614408 oraz T-84 R-255.G-6615407 Dodatkowo – forum niemieckie o obiektach w obszarze Riese – www.forum.hidden-places.de, www.insomnia.pl,  www.oriese.webpark.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Comments

Zostaw odpowiedź