Niewielu mieszkańców Ogorzelca pamięta i wie o tym, że w naszej miejscowości działały kiedyś aż dwa młyny wodne i pieknarnia. W 1925 r. mieszkał tutaj Fritz Enkelmann – zawodowy mistrz piekarski prowadzący miejscowy młyn. Dokumenty potwierdzają, że mieszkał w Dittersbach Städtisch do samego wybuchu wojny wraz z Adolfem Enkelmannem – rencistą (być może był to jego brat lub ojciec). Budynek młyna (dawniej nr 83) znajdował się w dolnej części wsi, a kanał młyński zaczynał swój bieg od zawalonego w tym roku mostu na Świdniku . Na moście znajdował się próg spiętrzający wodę, czyli tzw. wodospad (zdjęcie piniżej). Po II wojnie światowej miejscowi mieszkańcy wykorzystywali pozostałości młyna jako wysypisko śmieci. Dzisiaj w tym miejscu stoi nowy budynek mieszkalny.
Most i spiętrzenie na Świdniku w 2000r. – tutaj brał początek pierwszy kanał młyński
Piekarnia i młyn rodziny Enkelmann w Ogorzelcu – po prawej kilkusetletnia lipa
Dzisiaj na zgliszczach młyna i piekarni stoi budynek mieszkalny – również kilkusetletnia lipa zakończyła swój żywot wskutek wielkiej wichury w dniu 18.01.2007 r.
Obok dawnego młyna Enkelmanna znajduje się system połączonych ze sobą 3 studni zasilanych przez wybijające źródło – być może był to system wspomagający młyn
Drugi młyn znajdował się w pobliżu dawnej tkalni mechanicznej (Dittersbacher Mechan. Weberei G. m. b. H.), czyli przy późniejszym zakładzie przerobu siarki przekształconym w zakład chemiczny. Dzisiaj po tej budowli nie ma zupełnie śladu – jej resztki zostały zasypane odpadami poeksploatacyjnymi. Kanał młyński brał swój początek od miejsca, gdzie dziś stoi zakład przeróbczy Kopalni „Ogorzelec”, przebiegał następnie przez łąkę, na której usypano obecną hałdę siarki. O właścicielu młyna niestety brak już dzisiaj informacji.
Słabo widoczne wgłębienie po kanale młyńskim na łąkach w sąsiedztwie Kopalni „Ogorzelec” – to jedyny ślad, który pozostał po drugim młynie
Młyny wodne (Wassermühle) w Ogorzelcu (1932 r.) – na mapie widnieje również stary wapiennik na Przełęczy Kowarskiej (symbol K. O.) oraz leśniczówka (symbol F.), przy której działał turystyczny pensjonat panny Liny Lange
Tak przebiegały ogorzeleckie kanały młyńskie
Źródła:
1) „Schlesischer Gebirgsbote” oraz mapa „Herausgeben vom Reichsamt für Landesaufnahme, Berlin. Zusammendruck 1932 aus der Karte des Deutschen Reiches 1:100.000. Einheitsblatt Nr. 103″.
2) „Adreßbuch der Stadt und des Kreises Landeshut von 1911. Mit Plan von Landeshut und Plankarte, dritte vermehrte Auflage, Armin Werner‘s Buchdruckerei, Landeshut i. Schl., 1938″.
Facebook Comments