Geocaching

Ogorzelec to jeden z punktów międzynarodowej gry  wymyślonej przez użytkowników GPS'ów – tzw. Geocachingu. Cała zabawa polega na poszukiwaniu skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska.

Jeden z użytkowników chowa przedmioty w wodoszczelnej skrzynce zapisuje jej współrzędne wskazane przez GPS i podaje info o ukryciu innym pisząc jej namiary na odpowiednich stronach internetowych. I wtedy następuje burza mózgów: wszyscy sprawdzają lokalizację schowanego przedmiotu, odczytują współrzędne, sprawdzają je na mapie, zakładają plecaki, ubierają kalosze, biorą latarki w dłoń i pędzą na poszukiwanie skrzynki geocache.

A co jak już znajdą? Otwierają skrzynkę wyjmują z niej niespodziankę przeznaczoną tylko dla nich i wkładają nową od siebie. Co to będzie zależy tylko od nich samych. Oprócz tego w każdej skrzynce znajduje się dziennik skrzynki do którego trzeba się wpisać na pamiątkę.  

   

Użytkownicy Geocaching założyli dwie skrzynki w Ogorzelcu:

1) W pobliżu czynnego kamieniołomu amfibolitów (ukryta 04 lipca 2009) – znaleziona 3 razy,

2) W pobliżu wylotu tunelu kolejowego  (ukryta 14 czerwca 2009) – znaleziona 7 razy.

Podobne skrzynki zlokalizowano także w sąsiednich miejscowościach (m.in. w Leszczyńcu i Czarnowie). 

Jeden z uczestników zabawy Geocaching – 06 sierpnia 2010  


Źródła:

1) www.opencaching.pl

2) www.geocaching.org.pl

Facebook Comments

Zostaw odpowiedź