Leszek Legut urodził się we Wrocławiu w 1959 roku. W trakcie wykładów na Politechnice Wrocławskiej, doskonalił technikę rysunku studiując drzewa za oknami. W 1984 r. z tytułem magistra inżyniera konstruktora, zamieszkał z żoną w Karpaczu. Po 1990 r. całkowicie poświęcił się malarstwu. Na jednym ze swoich obrazów upamiętnił krajobraz w Ogorzelcu.
Wzoruje się na dawnych mistrzach. Jest zwolennikiem malarstwa tradycyjnego, które uważa za trudne i wymagające od malarza doskonałego warsztatu. Postawę artysty trafnie określają słowa Leonarda da Vinci: „Malarstwo zatem nie potrzebuje przekładu na różne języki, jak tego wymaga literatura, i daje od razu zadowolenie rodzajowi ludzkiemu, podobnie jak dzieła natury".
W miejscu swojego zamieszkania, inspiracji twórczych mu nie brakuje. Fascynują go nie tylko monumentalne góry, również miejsca ciche, spokojne, mało znane, do których większość ludzi, na szczęście, nie dociera. Ulubionymi tematami dzieł są drzewa, skały, kamienie, górskie potoki, chmury, romantyczne ruiny.
Ogorzelec na olejnym obrazie Leszka Leguta – 2004 r.
Krajobraz traktuje z wielkim szacunkiem dlatego stroni od zgiełku turystycznego przemysłu. Prawdopodobnie obrazy Leszka Leguta, oleje, akwarele i rysunki już nie uratują tego co zostało i zostanie zniszczone. Mogą być jak światło, które mknąc w przestrzeni kosmicznej, przechowuje obraz prawdziwego raju, tego z przed tysięcy lat.
W roku 2005 został wyróżniony przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polski honorową odznaką "Zasłużonego Działacza Kultury."
W roku 2006 z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymał nagrodę "Za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury".
W 2008 r. został członkiem Wrocławskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.
Źródło: www.leszeklegut.pl
Facebook Comments