70-lecie OSP i otwarcie parku

foto: powiatowa.info

W sobotę 24 października 2015 roku w świetlicy wiejskiej w Ogorzelcu odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania OSP w Ogorzelcu oraz uroczyste otwarcie Parku Wiejskiego przy tzw. pomniku.

Znane nam początki pożarnictwa w Ogorzelcu sięgają jeszcze czasów niemieckich i roku 1911. Natomiast geneza obecnego OSP Ogorzelec sięga roku 1945 roku czyli końca II wojny światowej i przyłączenia ziem Dolnego Śląska do Polski. Do 1975 roku nasi strażacy dysponowali pompę ręczną przewożoną wozem konnym. Dopiero wówczas w zakładzie Inco Veritas powstała Zakładowo-Terenowa Straż Pożarna. Lata przynależności do zakładu były latami świetności jednostki. Strażacy mieli nysę z motopompą. W 1979 roku zakład kupił używany lekki samochód gaśniczy żuk, a w 1984 roku nowy ciężki samochód gaśniczy z autopompą jelcz. Był to pierwszy nowy wóz strażacki w powiecie. W 1995 jednostka wstąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2005 roku jednostka otrzymała używane podwozie stara 266 (rok produkcji 1982), które po karosacji zamienione został w średni wóz pożarniczy. Z trzema wozami bojowymi i sprzętem ratownictwa drogowego OSP Ogorzelec była najlepiej wyposażoną jednostką w gminie. W 2008 roku zakłady Inco upadły. Samochody przekazane zostały do gminy, a w Ogorzelcu powstała Ochotnicza Straż Pożarna. W 2011 roku, z powodu braku garażu, jelcz przekazany został jednostce z Ptaszkowa. W 2013 roku powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Obecnie z jednostką związanych jest 51 druhów, w tym 17 czynnych, 17 honorowych i 17 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Jubileusz 70-lecia istnienia stał się okazją do wręczenia odznak za wysługę lat w związku OSP. Rekordzistą jest Stanisław Przybytek, który dzisiaj nagrodzony został za 65 lat działania w strukturach OSP.

Park Wiejski powstał w ramach projektu realizowanego przez stowarzyszenie. W pracę zaangażowała się spora grupa mieszkańców. Park podzielony został na trzy części. Dolną przeznaczono na potrzeby wypoczynku, nasadzono rośliny i stworzony miejsce do grillowania. Środkowa część to, odnowiony przez mieszkańców, pomnik ofiar I wojny światowej. Górna część przygotowana została na imprezy plenerowe, ogniska i biwaki. W parku posadzono 40 drzew, 20 krzewów i ponad 80 mniejszych roślin. Doceniając zaangażowanie mieszkańców w upiększanie okolicy wójt Patryk Straus przekazał stowarzyszeniu czek na 1000 zł. Pieniądze mogą zostać wykorzystane na zakup kolejnych roślin.

* fotogaleria na fanpage facebook powiatowa.info – tutaj

Źródło i foto: powiatowa.info

Facebook Comments

Comments are closed.